تبلیغات
مطالب روانشناسی و عمومی با پوریا عباسی - موسیقی ...
به من بگو ،نگو ، نمی گویم اما نگو نفهم که من نمی توانم نفهمم من می فهمم...

موسیقی ...

چهارشنبه 1 دی 1389 01:44 ب.ظ

نویسنده : پوریا عباسی

 همانطور كه در شماره قبلی آوردیم در اسلام موسیقی به دو نوع غنایی و غیر غنایی تقسیم  شده است و در این شماره با تاكید بركلام علماء دین تعریف دقیق تری از موسیقی غنایی و تفاوت آن با موسیقی غیر غنایی و حد ومرز موسیقی لهوی داریم بدیهی است آن چه در غرب در حال حاضر به شكل معضل در آمده از آنجا كه تفكیكی بین این دو نیست آثار وتبعات همان موسیقی لهوی است كه باعث اعتراض عدّه زیادی از دانشمندان و خانواده های غربی شده است. هرچند كه زیاده روی در مباحاث  نیز می تواند مشكلاتی  ایجاد كند(هما نگونه كه امرمباحی چون خوردن واشامیدن كه  باعث بیماری های زیا دی چون چاقی بیماری های قلبی و عروقی و بیماری قند و... می گردد.) كه در كلام بزرگان چون علامه جعفری آمده است .

 

زیاده روی در موسیقی غیر لهوی نیز مشكلاتی به بار می آورد . امید كه در این مبحث  بتوانیم موسیقی لهو و غنا بیشتر معرفی كنیم.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

(در مطالب زیر هر جا كلمه موسیقی آمده منظورنوع لهوی آن است.)

 

موسّس موسیقی كیست؟

 

امام صادق (ع)فرمود:

 

« وقتی حضرت آ دم (ع) رحلت نمود، ابلیس وقابیل با رحلت او خوشحال شدند . آن دو در اجتماعی شركت جستند و به نشانه شادی برای مرگ ادم از تنبورها ووسائل لهو موسیقی استفاده كردند.»

 

پس بنا به فرموده ایشان هركسی در روی زمین از این وسائل لذت می برد از پیروان راه ابلس و قابیل می باشد .

 

رسول خدا (ص)فرمود :« ابلیس اولین كسی بود كه مرتكب غنا شد .»

 

عواقب موسیقی در بعضی احادیث ((از پیامبر(ص) و امام صادق (ع)))


 

 

1-     بی تفاوت شدن نسبت به ناموس

 

2-     مرگ ناگهانی

 

برای مثال اشاره میكنیم به كوتاهی عمر  برخی موسیقیدان ها

 

 مالیبران           استاد موسیقی        در حال خواندن آواز در سن 27 سالگی سكته كرد .

 

پرگولوزی         نوازنده ایتالیایی     درسن 26 سالگی

 

بلینی                نوازنده ایتالیایی     درسن 34 سالگی

 

موریس ژو بر    نوازنده فرانسوی    درسن 40 سالگی

 

 شوسون           نوازنده فرانسوی    درسن 30 سالگی

 

 و....

 

3-     سبب نفاق

 

4-     رفتن بركت و عدم استجابت دعا

 

5-      عامل بی عفتی

نظر خواننده مشهور ایتالیایی درباره موسیقی


 

فرانكو باتیاتو یكی از خوانندگان مشهور ایتالیایی موسیقی راك را رها كرد ه است طی  اظهاری در موردموسیقی راك گفت : انسان كافی است پیامهای برخی گروههای راك را گوش دهد تا شیطان پرست شود. وی افزود : بسیاری از گروه های راك دچار نوعی تشنج رفتاری شده و پیامهای شیطانی را در موسیقی خود وارد می كنند . در جهان امروز واقعیت ها با حماقت وبی كفایتی اعلام می شود ۀ لذا جوانان را باید مطلع كرد .

 

او كه به عارف موسیقی ایتالیای مشهور شده است در حال حاضر طرفداران زیادی دارد. باتوتیا تنها خواننده غربی است كه برای پاپ رهبر كلیسای كاتولیك واتیكان اواز خوانده است!

 

 تقاضای ممنوعیت موسیقی در غرب

 

كسانیكه عمری به دنبال ترویج موسیقی بودهاند امروز از عمل خویش پشیمان شده اند بر همین اساس برخی امریكایی ها تقاضای ممنوعیت ان را نموده اند مجله صبح در این موردمی نویسد :

 

گروهی از والدین نوجوانان ضمن طوماری از كنگره امریكا خواستند تا موسیقی راك ورپ را غیر قانونی اعلام كنند زیرا باعث ازبین رفتن بچه های انان میشود.

 

یكی از افراد به شبكه بی .بی. سی .گفت كه :پسر او تحت تاثیر یكی از اهنگ های رپ قرار گرفته كه خودكشی را تبلیغ می كند. ویك پزشك نیز گفت گوش دادن به این اهنگ ها باعث تضعیف حس شنوایی می شود.

 

 رئیس انجمن شهر كوتابارو مركز ایالت كلا نتان مالزی رقص وآواز را ممنوع كرد او گفت : مقامات دولتی معتقدندرقص واواز منجر به رفتار های غیر اخلاقی میشود .

 

نظراستاد  علامه جعفری (ره)در مورد موسیقی

 

...درست است كه تحریك مثبت و تشجیعی را كه موسیقی انجام می دهد ما را از موجودیت حقیقی خود با یك گروه نوسانات با لاتر می برد ولی هنگامی كه موسیقی تمام شد یك سرازیری حقیقی در خود احساس می كنیم  ولی می بنیم كه موسیقی سایه ای از ما برای ما ساخته است وان را بالا برده بود. اكنون شبح مصنوعی از بین رفته و واقعیا ت با همان خشونت رابرای ما اشكار می كند . (كه باعث سرشكستگی و افسردگی می شود )

 

وقتی كه  به برخی از موسیقی ها  كه گمان می كنیم جزو موسیقی های ممنوع نیست گوش فرا می دهیم  اگر فرض كنیم كه این گونه امور ممنوع نباشد حداقل قد م روی نوار باریكی گذاشته ایم  كه یك طرف آن قطعا ََقلمروی ممنوعیت و حرمت می باشد وچون آدمی لذت طلب است لذا تدریجاََ قانون را پا یماال می كند.

 

 استاد در مورد توجیه اینكه چگونه موسیقی در محل كارباعث افزایش كمیت و نتیجه كا ركارگران می شودگفت  مسلما افرایش راندمان كار انرژی می خواهد. خود امواج صوتی كه نمی تواند در داخل بدن انرژی تولید كند پس ظاهرا موسیقی باعث شده انرژی كارگر در زمان كوتاه تری صرف شود . كدام اصل انسانی می گوید برای افزایش منافع سرمایه دار كارگران را در خیالات و تجسمات بی اساس غوطه ور سازیم....

 

 ادامه ضررهای موسیقی  از دیدگاه علامه استاد محمدتقی جعفری(ره)

 

16- اختلالات دماغی (اختشاشات مغزی .هیجانات روحی جنون)                                            22- تضییع نیروی قضاوت

 

17- تضعیف وتضییع حس شنوایی و بینایی                                                                        23- تهییج عشق 

 

18- سلب اراده و شكست  شخصیت                                                                               24- شكست عمر و جوانمرگی         

 

19- سلب غیرت                                                                                                      25- زنجیر بردگی

 

20- عامل جنایت                                                                                                      26- روش لغو            

 

21 - جلب توجّه غیر طبیعی                                                                                          27- اتلاف وقت

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -