تبلیغات
مطالب روانشناسی و عمومی با پوریا عباسی - داروهای روان گردان2 (ادامه..)
به من بگو ،نگو ، نمی گویم اما نگو نفهم که من نمی توانم نفهمم من می فهمم...

داروهای روان گردان2 (ادامه..)

پنجشنبه 28 مرداد 1389 01:39 ق.ظ

نویسنده : پوریا عباسی

 کوکائین:

ماده‌ای است که از برگ‌های خشک گیاه کوکا به دست می‌آید و مثل سایر داروهای محرک موجب افزایش انرژی و اعتماد به نفس می‌شود. کوکائین شخص را بذ له گو و بیش از حد گوش به زنگ وهشیار می‌کند.این ماده را می‌توان هم چنین به صورت مادهٔ سوختنی به نام کراک در آورد. اثرات ویرانگر کوکائین شامل عقب ماندگی رشد در رحم، نا بهنجاری‌های عصبی، بد شکلی اندام‌های تناسلی و ادراری و سکته‌های مغزی است. حتی یک بار مصرف کوکائین در طول بارداری می‌تواند آسیبی دیرپا در نوزاد ایجاد کند. اثرات کوکائین در دوران بارداری: کوکائین به سرعت از جفت عبور می‌کند و جنین بخش عمدهٔ ان را به نور کوکائین که داروی قویتری است تبدیل می‌کند. نور کوکائین در زهدان باقی مانده، جنین ان را به داخل مشیمیه رها می‌کند و سپس آن را می‌بلعد و با این کار خود را مکررا در معرض نور کوکائین قرار می‌دهد. در حالی که یک وعده مصرف کوکائین و مواد حاصل از سوخت و ساز آن ظزف دو روز از بدن شخص بزرگسال خارج می‌شود، این کار درمورد جنین ۵ یا ۶ روز طول می‌کشد

 داروهای توهم زا

داروهایی که اثر عمدهٔ آن‌ها دگرگون ساختن تجربه‌های ادراکی است داروهای توهم زا یا روان پریشی نامیده می‌شوند. این داروها عموما موجب تغییراتی در ادراک درون و بیرونی می‌شوند. مثلا صداها و رنگ‌ها به نحو شگف انگیزی متفاوت به نظر می‌رسد ؛ادراک زمان چنان تغییر می‌کند که هر دقیقه ممکن است چند ساعت به نظر برسد و شخص ممکن است توهمات شنیداری، دیداری و بساوشی تجربه کند وتوانایی تمییز خود را از پیرامونش از دست دهد.

 ال اس دی

داروی ال اس دی یا اصطلاحا اسید ماده‌ای است بی رنگ، بی بو، بی مزه مصرف کنندگان ال اس دی دچار توهمات روشنی از رنگ و صدا می‌شوندو عده‌ای حتی به تجربه‌های عرفانی و نیمه مذهبی نیز می‌رسند. واکنش ناخوشایند و ترس آور به دنبال مصرف برای هر کسی می‌تواند پیش بیاید. یکی دیگر از عواقب ناخوشایند ال اس دی پدیدهٔ بازگشت است که ممکن است روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سالها پس از آخری مصرف ال اس دی اتفاق بیفتد. در این حالت ممکن است شخص خطاهای ادراکی و توهماتی شبیه آنچه به هنگام مصرف دارو تجربه کرده بود بار دیگر تجربه کند.ار آنجا که ال اس دی ۲۴ ساعت پس از مصرف، تقریبا به طور کامل از بدن دفع می‌شود این بازگشت نوعی تجدید خاطرهٔ تجربهٔ قبلی است وخیم ترین پیامد ال ا س دی از دست دادن قدرت تشخیص است، این دگرگونی هشیاری ممکن است به رفتاری بسیار غیر منطقی و همراه با گم گشتگی یا گهگاه به حالتی از وحشت زدگی منجر شود. بوده‌اند کسانی که در این حالت از مکان‌های بلند پریده و مرده‌اند. ال اس دی در دههٔ ۱۹۶۰ رواج داشت اما مصرف آن بعدها کاهش یافت.(به دلیل انتشار گزارش‌های فراوان از واکنش‌های دارویی شدید به این ماده)

 پی سی پی

پی سی پی اولین بار در سال ۱۹۵۶ به عنوان داروی بی هوشی ساخته شد با این مزیت که بدون ایجاد بیهوشی عمیق درد را از بین می‌برد. اما وقتی که پزشکان دریافتند که این دارو در بسیاری از بیماری‌ها ایجاد بی قراری، توهم و حالت شبه روان پریشی مانند اسکیزوفرنی می‌شود تولی آن غیر قانونی اعلام شد. مصرف کم پی سی پی موجب عدم حساسیت نسبت به درد و تجربه‌ای شبیه به حالت نیمه مستی، منگی، فقدان بازداری و ضعف هماهنگی روانی-حرکتی می‌شود.


 شاهدانگان:

گیاه شاهدانه به خاطر اثار روان گردی از زمانهای قدیم کشت می‌شده‌است.در آمریکا برگها و گلهای خشک شدهٔ این گیاه مصرف می‌شود که به آن ماری جوآنا ۲ می‌گویند.اما در خاور میانه صمغ جامد این گیاه که حشیش ۳ یا بنگ نام دارد مصرف می‌شود. عنصر موثر در هر دو تی اچ سی(تتراهیدرو کانابینول ۴) است. مصرف اندکی تی اچ سی از راه دهان همانند واکنش‌های ناشی از داروهای روان گردان می‌باشد.کسانی که مرتبا ماری جوانا مصرف می‌کنند چند تغییر حسی و ادراکی در خود گزارش می‌دهند : حالت سر خوشی کلی و احساس بهزیستی، مقداری تحریف زمان و مکان و تغییراتی در ادراک اجتماعی. همهٔ تجربه‌های ناشی از مصرف ماری جوانا ناخوشایند نیست. برای شانزده درصد از معتادان به این ماده احساس اضطراب، ترس و گم گشتگی امری عادی است و تقریبا یک سوم ان‌ها به گفتهٔ خود گاه گاهی نشانه‌هایی چون وحشت زده گی شدید، توهمات و تحریف‌های ناخوشایند در تصویر بدنی خود تجربه می‌کنند. در اجرای تکالیف پیچیده ماری جوانا عملکرد را مختل می‌کند، به این ترتیب که با مصرف مقدار کم تا متوسط آن هماهنگی حرکتی به میزان چشمگیری آسیب می‌بیند، زمان واکنش برای متوقف کردن اتوموبیل طولانی تر می‌شودو توانایی رانندگی در جاده‌های پرپیچ و خم کاهش می‌یابد. این یافته‌ها نشان می‌دهد که پس از مصرف این دارو رانندگی بسیار خطرناک است.تعیین تعداد تصادفات ناشی از ماری جوانا مشکل است زیرا بر خلاف الکل تی اچ سی به سرعت در خون کاهش می‌یابد و وارد بافت‌ها و اندامهای چربی می‌شوند. تجزیهٔ خون بلافاصله دو ساعت بعد از مصرف ماری جوانا ممکن است هیچ نشانه‌ای از وجود تی اچ سی به دست ندهد.اثرات ماری جوانا ممکن است مدتها بعد از زایل شدن احساس سر خوشی یا خواب الودگی هم باقی بماند

نتیجه و جمع‌بندی:

داروهای روان گردان هر دارویی را که حالت فرد را دگرگون کند و هشیاری او را تحت تاثیر قرار دهد شامل می‌شود. این داروها ممکن است مورد استفادهٔ درست نیز قرار گیرند مثلا استفاده از آن در درمان بیماری‌های افسردگی ؛اما حتی اگر چنین نیز باشد باز عوارض جانبی خود را دارند. این داروها را می‌توان به نوع دیگر نیز تقسیم بندی کرد داروهایی که خود آن مورد استفاده قرار می‌گیرند و داروهایی که بخار آن مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن جمله می‌توان داروهای استنشاقی را نام برد.اما در هر دو مورد استفاده بعد از مدتی که شخص نتوانست این‌گونه خود را راضی کند شروع به تزریق آن دارو می‌کند که در این صورت اثرات مخرب آن در شخص بیش از قبل می‌شود. باید توجه داشت که عواض داروهای روانگ گردان در زنان بار دار بیش از سایر افراد است.

 منابع

[۱]-جانسون، «روانشناسی عمومی»، ۱۹۹۵

 دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -