تبلیغات
مطالب روانشناسی و عمومی با پوریا عباسی - ارتباط انسان با موجودات فضایی
به من بگو ،نگو ، نمی گویم اما نگو نفهم که من نمی توانم نفهمم من می فهمم...

ارتباط انسان با موجودات فضایی

دوشنبه 1 شهریور 1389 04:15 ق.ظ

نویسنده : پوریا عباسی
موجودات فضایی قطعا وجود دارند اما نباید با آنها ارتباط بر قرار کرد چون..
 تلاش برای ارتباط با این انواع می‌تواند بسیار خطرناك باشد: اگر این موجودات بیگانه با ما دیدار كنند، من گمان می‌كنم نتیجه آن مانند كشف قاره آمریكا توسط كریستف كلمب باشد كه برای سكنه بومی خود آمریكا هیچگاه اتفاق خوبی نبود. تكمیل این مستند برای هاوكینگ 68 ساله كه قدرت كمی برای ارتباط دارد، موفقیت بزرگی است. تكمیل این پروژه سه سال طول کشید كه در این مدت، وی تأكید بسیاری بر بررسی دوباره نوشته‌های بلند و چك كردن دوباره فیلم داشت.

تابناک اجتماعی ـ استفان ‌هاوكنیگ، دانشمند برجسته بریتانیایی بر این باور است كه موجودات فضای تقریبا به طور قطع وجود دارند؛ اما انسان نه تنها باید از هرگونه تلاش برای ارتباط با آنها خودداری كند، بلكه باید از هرگونه تماس نیز دوری جوید.

به گزارش «تابناک» اجتماعی به نقل از تایمز، اظهار نظر جدید وی در یك مجموعه مستند بیان شده است كه در رابطه با آخرین عقاید‌هاوكینگ، یكی از برجسته ترین دانشمندان جهان در زمینه بزرگترین رازهای موجودات است.

وی در این مستند می‌گوید: موجودات بیگانه تقریبا به طور قطع، نه تنها در سیارات بلكه در بسیاری نقاط كائنات و احتمالا مركز ستاره‌ها وجود داشته و حتی در فضای بین سیاره‌ها نیز شناور هستند.

منطق ‌هاوكینگ در این باره برای خودش بسیار ساده است. بنا بر نظر وی، كائنات صد میلیارد كهكشان را داراست كه هر كدام شامل میلیون‌ها ستاره هستند و در چنین فضای بزرگی به نظر می‌رسد كه زمین تنها جایی نباشد كه زندگی در آن پیشرفت داشته است.

وی در این باره گفت: برای بسیاری از مغزهای ریاضی، تنها استناد به اعداد موجود برای اندیشیدن به موجودات فرازمینی منطقی است؛ تنها چالش موجود این است كه ارتباط با این موجودات چه حالاتی می‌تواند داشته باشد.

پاسخ وی به این پرسش كه این ارتباط تا اندازه زیادی مشابه با ارتباط با میكروب‌ها و یا حیوانات ساده است، همان شكل از حیاتی است كه در بخش عظیمی از تاریخ كره زمین بر آن حاكم بوده است.
یكی از صحنه‌های این مستند ساخته شده برای شبكه دیسكاوری، نشان دهنده گله‌هایی از حیوانات دو پای گیاهخوار است كه روی یك صخره فضایی هستند و مورد هجوم مارمولك‌های بالدار زرد قرار می‌گیرند.

این‌گونه صحنه‌ها زاده تخیل هستند، اما‌ هاوكنیگ با استفاده از آنها به نكته مهمی اشاره می‌كند كه تنها شكل‌های معدودی از حیات هوشمند بوده و تهدید به شمار می‌روند. وی بر این باور است كه ارتباط با این اشكال حیات می‌تواند برای انسان نابود كننده باشد.

وی بیان می‌كند، ممكن است این اشكال حیات، به سادگی تنها برای استفاده از منابع به زمین حمله كنند و سپس بروند. حال برای اینكه بدانیم چگونه ممكن است اشكال هوشمند حیات به مرحله‌ای پیشرفت كنند كه ما نمی‌خواهیم، كافی است به خود نوع بشر نگاه كنیم. من گمان می‌كنم آنها ممكن است در كشتی‌های بزرگ باشند و همه منابع سیاره خودشان را از بین برده باشند. این گونه موجودات پیشرفته احتمالا كوچ نشین خواهند بود و به دنبال تجمع منابع هستند آن هم در هر سیاره ای كه باشد.

وی اینگونه نتیجه‌گیری می‌كند كه تلاش برای ارتباط با این انواع می‌تواند بسیار خطرناك باشد: اگر این موجودات بیگانه با ما دیدار كنند، به گمانم نتیجه آن مانند كشف قاره آمریكا توسط كریستف كلمب باشد كه برای سكنه بومی خود آمریكا هیچگاه رخداد خوبی نبود.

تكمیل این مستند برای ‌هاوكینگ 68 ساله كه قدرت كمی برای ارتباط دارد، موفقیت بزرگی است. تكمیل این پروژه سه سال به طول انجامید كه در این مدت، وی تأكید زیادی بر بررسی دوباره نوشته‌های بلند و چك كردن دوباره فیلم داشت.

جان اسمیت، تهیه كننده این برنامه در شبكه دیسكاوری می‌گوید، قصد ساخت فیلمی بود كه در كنار علمی بودن برای همه بینندگان جذاب باشد كه به دلیل پیچیدگی افكار موجود در آن كار سختی بود.

هاوكنیگ پیش از این نیز وجود حیات فرازمینی را احتمال داده بود؛ اما دیدگاه وی با مجموعه ای از پیشرفت‌های علمی از سال 1995 مانند كشف بیش از 450 سیاره‌ای كه به دور ستاره‌های دور می‌چرخند و نشان داد كه وجود سیاره پدیده‌ای رایج است، وضوح بیشتری یافت.

به تازگی پروفسور «برایان كاكس»، دانشمند دیگری نیز در یك مجموعه مستند از شبكه «بی بی سی»، احتمال وجود زندگی در مریخ و تایتان، یكی از قمرهای كیوان را مطرح كرد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -