تبلیغات
مطالب روانشناسی و عمومی با پوریا عباسی - بدنسازی یک دوره کات
به من بگو ،نگو ، نمی گویم اما نگو نفهم که من نمی توانم نفهمم من می فهمم...

بدنسازی یک دوره کات

چهارشنبه 27 مرداد 1389 10:04 ب.ظ

نویسنده : پوریا عباسی

پرورش اندام به معنای واقعی آن پروسه پیچیده ای است که از دو دوره مشخص حجم و کات تشکیل یافته است. دوره های حجم به دوره هایی اطلاق می شود که در این دوره ها فرد با تمرین و تغذیه و همینطور هم با مصرف دارو و استروئید در صدد افزودن بر حجم بدن خود بر می آید اما از آنجاییکه همیشه در کنار افزایش حجم عضلانی، افزایش چربی زاید بدن نیز اتفاق می افتد ورزشکار به ناگزیر برای رسیدن به تناسب اندام توام با حجم و برای آماده کردن بدن برای ارائه فیگورهای نمایشی ناگزیر باید دوره هایی را نیز به چربی سوزی اختصاص دهد که در اصطلاح این دوره ها به دوره های کات معروف شده است.

البته ناگفته نماند که ورزشکاران خیابانی که تنها برای فیگور گرفتن از زیر کاپش و غیره تمرین می کنند به دلیل اینکه فقط و فقط به حجم خالی فکر می کنند و تناسب اندام کات و تراشیدگی بدن و غیره برای آنها مفهومی ندارد اصولا نیازی به دوره های کات نخواهند داشت.

در دوره های کات، ورزشکار با رعایت رژیم های غذایی کم کالری و کم چرب برای تشدید فرایند چربی سوزی اقدام کرده و با پرداختن به تمرینات هوازی و یا با تغییر برنامه تمرینی به سمت و سوی کاستن از چربی و آب زاید موجود در بدن حرکت می کند. در این دوره ها ورزشکاران معمولا مصرف استروئید را قطع کرده و از استروئیدهای مخصوص استفاده می کنند.

قطع دارو و یا تغییر نوع داروی مصرفی در این دوره ها به دو دلیل عمده صورت می گیرد:

·         برای پاک کردن بدن از دارو و استروئید که برای فرار از تست های کنترل دوپینگ الزامی است.

·         برای به حداقل رساندن میزان استروژن موجود در بدن که برای تشدید فرایند چربی سوزی و برای رسیدن به کات عضلانی مناسب الزامی خواهد بود.

در این دوره ها علاوه بر داروهای چربی سوز همانند کلن بوترول و غیره که برای تشدید فرایند چربی سوزی از آنها استفاده می شود از استروئیدهای خاص و مخصوص که به استروژن تبدیل نمی شوند نیز برای حفظ حجم استفاده می شود.

افت حجم در دوران کات طبیعی بوده است و در بدن بسیاری از کسانی که کار را چندان علمی دنبال نمی کنند دیده می شود. استفاده از دوره های کات گذشته از افزودن بر تراشیدگی عضلانی حتی در صورتی که به صورتی علمی و کاربردی تنظیم شوند در حفظ و نگهداری حجم نیز موثر واقع می شود.

در این مقاله یک دوره واقعی کات را مورد بررسی قرار می دهیم. در این دوره همانگونه که می بینید از وینسترول و پریموبولان دپو به عنوان استروئید افزاینده چگالی عضلات استفاده شده و از داروی کلن بوترول نیز برای تشدید فرایند چربی سوزی بهره گرفته شده است.

 

دوره ایده آل کات

هفته

کلن بوترول

پریمو بولان

وینسترول

1

3 قرص در روز

100 میلی گرم

100 میلی گرم

2

3 قرص در روز

100 میلی گرم

200 میلی گرم

3

 

200 میلی گرم

200 میلی گرم

4

 

200 میلی گرم

300 میلی گرم

5

3 قرص در روز

300میلی گرم

300 میلی گرم

6

3 قرص در روز

200 میلی گرم

200 میلی گرم

7

 

200 میلی گرم

200 میلی گرم

8

 

100 میلی گرم

100 میلی گرم

9

3 قرص در روز

 

 

10

3 قرص در روز

 

 

 

.

 

 

 

در مورد داروی وینسترول در ستون استروئیدها و در توضیحات مربوط به داروی استانابول به تفصیل صحبت کردیم و گفتیم که این دارو به استروژن تبدیل نشده و در افزایش چگالی عضلات موثر واقع می شود.

 در این ستون حتی در مورد نحوه تشخیص اصل از قلابی نیز توضیحاتی را بیان کردیم اما در این ستون که مربوط به دوره های کات نیز بوده است در مورد وپژگی های پریموبولان دپو و در مورد تشخیص نمونه های اصل از قلابی این دارو توضیحاتی را تقدیم حضور خوانندگان می کنیم:

پریموبولان استروئیدی ملایم است که در دو شکل خوراکی (قرص) و تزریقی (آمپول) عرضه می شود. ماده موثر این دارو «متونولون» می باشد. «متونولون» استروئیدی طولانی اثر بوده و خواص آندروژنیک بسیار ضعیفی نیز دارد. ورزشکاران به طور معمول در دوران کات و در دورانی که افزایش حجم عضلانی چندان مورد نظر نباشد از این دارو بهره می گیرند.

برخی از ورزشکاران از ترکیب این هورمون با دیگر داروها نظیر: آنادرول و دیانابول و یا حتی تستوسترون تزریقی به کات عضلانی بسیار خوبی دست می یابند.

پریموبولان عوارض بسیار کمی داشته و امروزه جزء داروهای بسیار کم ضرر محسوب می شود. دز توصیه شده و مجاز نوع تزریقی این دارو در حدود 100 الی 200 میلی گرم در هفته می باشد اما ورزشکاران گاه دز مصرف را تا 8000 میلی گرم در هفته نیز بالاتر می برند. زنان ورزشکار نیز با مصرف 50 الی 100 میلی گرم در هفته نتایج قابل قبولی را دریافت می کنند.

این دارو نیز همانند دیگر داروهای استروئیدی در صورتی که به همراه داروهای دیگر و از جمله استروئیدها مصرف گردد نتایج بهتری را در پی خواهد داشت.

معتبرترین نمونه از این دارو را کمپانی شرینگ تولید کرده است و نمونه های آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی و حتی مکزیکی از اعتبار خوبی برخوردار هستند. هر آمپول از این دارو در بازرهای بین المللی در حدود 15 دلار خرید و فروش می شود.

دیگر داروی به کار رفته در این دوره همان داروی شناخته شده و پر مصرف کلن بوترول بوده است. ماده کلن بوترول هیدروکلراید ماده ای است که به صورت قرص، آمپول، شربت، قطره و غیره عرضه شده است اما ورزشکاران بیشتر از فرم های قرص این دارو استقبال کرده اند.

کلن بوترول دارویی قابل توجه و استثنایی است. این دارو استروئید نبوده و به دسته داروهایی تعلق دارد که در علم پزشکی از آن به نام داروهای بتا 2 سمپاتومیمتیک یاد می شود. این دارو خواص آنتی کاتابولیکی بسیار قدرتمندی داشته است و به همین خاطر نیز از این دارو برای کم کردن از تاثیر منفی دوره های کات و برای کاستن از تاثیرات منفی رژیم های دوران کات بر حجم عضلانی از آن استفاده شده است.

 آنتی کاتابولیک بودن این دارو به این معنی است که مصرف این دارو در دوران کات به راحتی از شکسته شدن پروتئین در بدن جلوگیری خواهد کرد. بسیاری از ورزشکاران از این دارو در دوره های قطع مصرف استروئید استفاده کرده و از به تحلیل رفتن حجم عضلانی حاصل شده در دوره استفاده می کنند.

از دیگر ویژگی های این دارو می توان به تاثیرات چربی سوزی آن اشاره کرد. حتی در صورتی که فرد رژیم های مخصوص دوران کات را نیز به خوبی رعایت نکرده باشد این دارو با افزودن بر دما و درجه حرارت بدن در تشدید فرایند چربی سوزی موثر واقع  می شود.

ورزشکاران معمولا روزانه 5 الی 7 قرص از این دارو را مصرف می کنند که این مقدار معادل 100 الی 140 میکرو گرم خواهد شد. زنان نیز می توانند با دزهای 80 الی 100 میکرو گرم در روز چربی سوزی ایده آل را تجربه کنند. به این مهم توجه داشته باشید که این دارو دارویی زود اثر بوده و تاثیرات شدیدی بر بدن آدمی دارد و به همین خاطر نیز توصیه شده است تا مصرف این دارو را با روزانه 1 قرص شروع کرده و سپس در هر روز نیز یک قرص به میزان مصرف افزوده شود تا دز مصرفی روزانه به مقدار توصیه شده برسد.

دوره مصرف این دارو نیز در حدود 8 الی 10 هفته توصیه شده است. به دلیل اینکه این دارو به دسته داروهای استروئیدی تعلق ندارد بروز عوارض جانبی شدید همانند عوارض جانبی استروئیدها نیز با مصرف این دارو دیده نمی شود. به همین دلیل نیز مصرف این دارو در زنان نیز شایع شده است.

از شایع ترین عوارض جانبی این دارو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·              بی قراری

·              لکنت زبان

·               رعشه

·               سر درد

·               تعرق شدید

·               بی خوابی

·               اسپاسم عضلانی

·              افزایش فشار خون

·               تهوع

به این مهم نیز توجه داشته باشید که این عوارض با مصرف این دارو طبیعی بوده و پس از ادامه مصرف و پس از گذشت 8 الی 10 روز از بین می رود. قرص های 0.02 میلی گرمی این دارو در بازارهای جهانی به قیمت های 0.7 تا 1.2 دلار به فروش می رسد.

این دارو به نام های مختلف در کشورهای مختلف تهیه و به فروش می رسد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·              Veterinary

·              Ventipulmin

·              Ventolase

·              Spasmo-Mucosolvan

·              Spiropent mite، Spiropent

·              Prontovent

·              Novegam

·              Monores

·              Contraspasmina

·              Clenasma

·              Broncoterol

·              Broncodil

یادآوری مهم

پرداختن به این مباحث در این مقاله به معنی تایید و یا تجویز مصرف استروئیدها و دیگر داروهای ممنوعه در ورزش نخواهد بود. مسئولیت هر گونه سوء استفاده از این مطالب مستقیما بر عهده فرد خاطی خواهد بود.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -