تبلیغات
مطالب روانشناسی و عمومی با پوریا عباسی - مدیران سایتهای خبری بخوانند...
به من بگو ،نگو ، نمی گویم اما نگو نفهم که من نمی توانم نفهمم من می فهمم...

مدیران سایتهای خبری بخوانند...

پنجشنبه 28 مرداد 1389 01:06 ب.ظ

نویسنده : پوریا عباسی
سایتهای خبری بخش مهمی از محتوای فارسی منتشر شده در اینترنت را به خود اختصاص داده اند. محتوای سایتهای خبری طبیعتاً از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر دسترسی به اخبار روز، مقالات و تحلیلهای مرتبط با وقایع روز دسترسی به محتوای آرشیو شده این سایتها نیز مفید و گاهی لازم است. با توجه به رایج بودن استفاده از موتورهای جستجو برای دسترسی به اخبار قدیمی تر  لازم است که سایتهای خبری از شیوه ای یکسان و استاندارد برای انتشار محتوای متنی خود استفاده کنند. سالهاست که یونی کد و کدپیچ  UTF-8 به عنوان بهترین انتخاب جهت نمایش و انتشار محتوای فارسی در صفحات وب استفاده می شود و بسیاری از سایتهای خبری نیز از این کدپیچ استفاده می کنند اما متاسفانه هنوز سایتهای خبری مهمی نیز هستند که از کدپیچ  Windows-1256 که در واقع کدپیچ مناسب برای انتشار محتوای عربی با قابلیت پشتیبانی از برخی حروف فارسی (و آنهم نه همه حروف) استفاده می کنند. البته استفاده از کدپیچ  Windows-1256 صرفاً بر مبنای عدم آگاهی نبوده و با توجه به پشتیبانی ضعیفتر در برخی زبانها و نرم افزارهای قدیمی  مرتبط با توسعه نرم افزارهای تحت وب  از یونی کد  زمانی استفاده از کدپیچ Windows-1256 رایج بوده است ولی وقت آن است که مدیران فنی این سایتها همت کرده و  از کدپیچ مناسبتر برای انتشار محتوای فارسی استفاده کنند.
اگرچه ظاهراً نمایش متون فارسی در این کدپیچ بدون اشکال است اما برای مثال در این کدپیج برای حرف ی فارسی معادلی در نظر گرفته نشده است و ممکن است در زمان ثبت اطلاعات یا در متن HTML  کد ی به جای حرف ی ثبت یا نمایش داده شود.

نکته بسیار مهم دیگر  استفاده از ی و ك عربی به جای ی و ک فارسی است. لازم به یادآوری است که دو حرف نه تنها در شکل و نمایش با دو حرف فارسی معادل خود تفاوت دارند بلکه ثبت و نمایش آنها با کدهای متفاوتی صورت می گیرد. ( کد معادل ی فارسی 1740 و برای ی عربی 1610 و کد معادل ک فارسی  1705  و برای ك عربی 1603 می باشد) این تفاوت به معنای تفاوت در ثبت اطلاعات، ایندکس سازی و جستجو است و از لحاظ فنی جستجوی کلمه ای مانند "کرمانی" با استفاده از حروف فارسی و "كرمانی" مشابه نبوده و می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد. ممکن است این مسئله در جستجوگر داخلی سایت در نظر گرفته شده باشد  یا می توان امیدوار باشیم  که جستجوگر گوگل نیز که مدتی است نتایج مشابهی برای جستجو عباراتی با این حروف نشان میدهد همچنان از این امکان خود پشتیبانی کند. اما همچنان در بسیاری از سایتها و جستجوگرها این مسئله وجود دارد. این مشکلی بسیار رایچ در اکثر سایتهای خبری است. بطوریکه گاهی یک خبر با حرف ی و ک فارسی و خبر دیگری ی و ك عربی ثبت شده است و حتی گاهی در متن یک خبر از اشکال فارسی و عربی حرف ی استفاده شده است.
مسئولین فنی و طراحان سایتهای خبری میتوانند با تغییر کوچکی در نرم افزار سایت و در زمان ثبت خبر در بانک اطلاعاتی سایت این مشکل را حل کنند. جهت یکسان سازی کافی است هنگام درج محتوای فارسی حروف ی و ك عربی  با معادل فارسی آن جایگزین شوند و خوشبختانه اینکار در تمام زبانهای برنامه نویسی مرسوم با یک یا چند خط کد امکان پذیر است.
سایتهای خبری ایرانی نیز که نسخه ای عربی داشته و اخبار خود را به زبان عربی نیز منتشر می کنند لازم است به این نکته دقت داشته باشند و از حروف ی و ك عربی در متن اخبار نسخه عربی خود استفاده کنند . استفاده از شکل  فارسی این حروف در متن خبری به زبان عربی میتواند مشکلاتی همچون محدودیت در دسترسی کاربر عربی (در زمان استفاده از جستجوگرها) به نسخه عربی اخبار سایتهای ایرانی ایجاد کند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -